print
Rok 1959: Zase třetí…

Od posledního mistrovství, které se konalo na půdě Československa uplynulo již dvanáct let, když IIHF rozhodlo, že pořadatelem dvacátého pátého světového šampionátu bude právě ČSSR. Ten rok jsme si připomínali padesátileté výročí vzniku ledního hokeje v českých a slovenských luzích a hájích a hodlali jsme jej pořádně oslavit.


Sjelo se patnáct účastníků a zápasy se hrály v osmi městech: v Praze, Bratislavě, Ostravě, Plzni, Mladé Boleslavi, Kolínu, Kladně a Brně. Dvanáct týmů bylo rozděleno do tří čtyřčlenných skupin, ze kterých postupovaly vždy dvě nejlepší mužstva do šestičlenného pražského finále.  Zbylé tří týmy, doplněné o československé juniory, hrály tzv. Evropské kritérium. Nejvýznamnějším hráčem, který se šampionátu zúčastnil, byl Maurice
Raketa“ Richard, profesionální hokejista NHL hrající za Montreal Canadiens.
 
O sestavě naší reprezentace se rozhodlo již po šampionátu v Oslu 1958 – její základ měli tvořit hráči z týmu, který vyhraje domácí ligovou soutěž. Vítězem se stalo Kladno pod vedením Vlastimila Sýkory, který byl následně jmenován hlavním koučem národního celku.
V základní skupině, kterou jsme odehráli v Bratislavě, jsme obsadili druhou příčku za Kanadou. Porazili jsme Švýcarsko 9:0 a Polsko 13:1, s Kanadou prohráli 2:7. 

Ve finálové šestce jsme Kanaďanům vrátili porážku poměrem 5:3, porazili Švédy 4:1 a Finy 8:2 a odnesli si porážku ze zápasů s USA (2:4) a SSSR (prohrávali jsme 0:2,
poté vedli 3:2 a nakonec podlehli 3:4).

Vzhledem k tomu, že se naše bodové skóre rovnalo počtu bodů Američanů, rozhodoval brankový poměr. Ten jsme díky gólu Vlacha ze zápasu s Kanadou měli lepší a dosáhli tak na bronzové medaile. Vyhrála Kanada těsně před hokejisty Sovětského svazu.

John Francis Ahearne, předseda světové hokejové federace, se o šampionátu vyjádřil takto: „Celé mistrovství bylo fantastické. Jsem šťasten, že mistrovství bylo uspořádáno právě ve vašem krásném městě.“

Konečné pořadí: 1. místo Kanada, 2. místo SSSR, 3. místo ČSSR.

Sestava mistrů světa: Bell, Ewards, Lamirande, Crawford, Dewsbury, Benoit, Hildebrand, Bradley, Brown, Smrke, McLellan, Conacher, Boucher, Berenson, Gosselin, Paytte, Jones.

Sestava Československa: Gut, Nadrchal, Kulíček, Tikal, Potch, Kasper, Bacílek, Starší, Fako, Vlach, Volf, Vaněk, Prošek, Golonka, Jiřík, Černý, Rys. Trenér: Vlastimil Sýkora.

 

 

Lenka Jiroutová 

[ Zpět ]