print
Rok 1938: Na stupních vítězů

Druhého šampionátu, který se konal na území Československa roku 1938, se zúčastnilo čtrnáct týmů. Praha tak hostila dvanácté světové a dvacáté třetí evropské mistrovství.


Pořadatelé se na akci pořádně připravili – na podzim roku 1937 byla na pražské Štvanici zastřešena část tribuny a další přistavěna, takže kapacita stadionu se zvýšila o deset tisíc míst. Úpravy neminuly ani prezidentskou loži a vzniklo i tiskové středisko.

Slavnostní nástup připomínal olympijský ceremoniál. Na led vpochodovaly postupně všechny týmy. V čele jednotlivých reprezentačních celků šli kapitáni, kteří v ruce nesli vlajku své země. Zazněly slavnostní projevy a fanfáry z opery Libuše.

Hrálo se zvláštním systémem: byly vytvořeny tři základní skupiny, ze kterých postupovalo devět mužstev do semifinále. Z nich poté postoupili čtyři finalisté, kteří vzájemnými zápasy rozhodli o mistru světa.

Spolu s Československem byly v základní skupině Rakousko, Švédsko a Kanada. Nad Rakouskem jsme zvítězili fotbalovým výsledkem 1:0, se Švédy jsme remizovali 0:0 a to i po trojím prodlužování, a s Kanadou jsme prohráli 0:3. I přesto se nám podařilo postoupit ze skupiny. Výrazněji z našeho týmu zářil brankář Boža Modrý, který chytal na svém druhém šampionátu. Novináři ho chválili dokonce i po prohře s kanadským celkem.

Semifinálový los nám přisoudil Švýcary a Američany. Švýcarsko jsme porazili těsně 3:2 a se Spojenými státy si poradili 2:0. Výhry nás posunuly do finálové čtyřky. Patřili do ní kromě Československa Německo, Anglie a Kanada. S Anglií, která měla ve svých řadách naturalizované Kanaďany, jsme prohráli 0:1 a Němce porazili 3:0. Výsledek s Kanadou se započítával již ze základní skupiny, takže po sečtení bodů jsme skončili na třetím místě, stejně jako na prvním šampionátu, který Praha hostila.

Mistrem světa se již po desáté stala Kanada, stříbrné medaile si odvezli Britové.

Konečné pořadí: 1.místo Kanada, 2.místo Velká Británie, 3.místo Československo.

Sestava mistrů světa - Kanada: Coulter, Godfrey, Portland, Allen, McRearey, Heximer, Bruce, Chipman, Russell, Marschall

Sestava Československa: Modrý, Houba, Pušbauer, Pácalt, Michálek, Troják, Maleček, Kučera, Cetkovský, Císař, Hurych, Z.Jirotka, D.Jirotka, Pertl.

 

Lenka Jiroutová

[ Zpět ]