print
Rok 1977: Vídeňská obhajoba


Ještě nikdy v historii se československým hokejistům nepodařilo obhájit titul mistra světa z předchozího roku. Až Vídeň 1977 toto prokletí zlomila. Úkol svěřenců Karla Guta byl o to těžší, že kromě tradičního silného soupeře SSSR přivezla na šampionát velmi silný výběr také Kanada. Manažer týmu Derek Holmes složil tým z profesionálů z NHL, což byla rovněž velká novinka.

Kanaďané také Čechoslovákům nejvíce „zatopili“. Jejich silový hokej, plný osobních soubojů na hranici pravidel, tvrdých střetů u hrazení a důrazu před oběma brankami technikům v československých dresech vůbec neseděl. V základní skupině jsme s týmem javorových listů uhráli remízu 3:3, ve finálové části dokonce utrpěli potupnou prohru 2:8. Ani tento debakl v posledním vystoupení na MS však našemu týmu nevzal radost z obhajoby.

Ve Vídni totiž přestalo platit, že o titulu rozhodují zápasy Čechoslováků se SSSR. Hráči Sovětského svazu si sice snadno poradili s Kanadou, zato však kromě jedné porážky od československého týmu senzačně dvakrát selhali i se Švédy a po 14 letech poprvé skončili horší než druzí – na bronzovém stupínku.

Obhájci titulu si v úvodu turnaje snadno poradili s outsidery z Finska (11:3), NSR (9:3) a Rumunska (13:1), v zápasech se silnějšími soupeři jsme ztratili body s Kanadou (3:3) a SSSR (1:6). Důležité bylo především vítězství nad Švédskem 3:1 v zápase, v němž Čechoslováci dlouho nemohli najít recept na vynikajícího švédského gólmana Görana Högostu. I tak skončili po základní části Švédové překvapivě první s impozantním skóre 39:9, naši hráči byli o bod za nimi na třetí příčce za SSSR.

Bodovou ztrátu Čechoslováci dohnali hned v následujících zápasech. Nejprve zahráli na nervy fanouškům, když v duelu se SSSR v poslední třetině málem ztratili čtyřbrankový náskok (4:3). Do karet jim nahrál i vynikající výkon Kanady v utkání se Švédy (7:0). Sami pak v dramatickém boji udolali Švédy 2:1, když nejdůležitější brankou své kariéry rozhodl o naší výhře Bohuslav Ebermann.

Pak ale přišlo selhání s Kanadou, způsobené především přílišným respektem k tvrdé hře soupeře a také stoupající formou zámořského výběru, který se sešel jen pár hodin před startem turnaje a v jeho průběhu se teprve sehrával. O titulu mistra světa pro Československo tak rozhodovali jiní: zápas SSSR – Švédsko. Svěřenci trenéra Kulagina drželi trumfy v rukou, ke zlatu jim stačila i remíza, ale znovu narazili výbornou obranu Seveřanů v čele s fantastickým Högostou. Výhrou 3:1 si Švédové zajistili stříbro a československému týmu spadla obhajoba do klína…

Mistři světa 1977 - brankáři: Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla. Obránci: Oldřich Machač, František Pospíšil, Jiří Bubla, Milan Kajkl, František Kaberle, Miroslav Dvořák, Milan Chalupa. Útočníci: Vladimír Martinec, Milan Nový, Bohuslav Ebermann, Jiří Novák, Ivan Hlinka, Jiří Holík, Marián Šťastný, Peter Šťastný, Jaroslav Pouzar, Eduard Novák, Vincent Lukáč. Trenéři: Karel Gut, Ján Starší.

[ Zpět ]