print
Rok 1985: Šejbův zlatý hattrick


Po pěti letech se kolotoč turnajů mistrovství světa opět ukázal v Praze a domácí hokejisté vedení trenérskou dvojicí Luděk Bukač – Stanislav Neveselý se samozřejmě chtěli před domácím publikem vytáhnout. Nebyl to snadný úkol. Světovým šampionátům už pět let bez přestávky vládli Sověti.

Svěřenci trenéra Viktora Tichonova přijeli i do Prahy s legendární pětkou Fetisov, Kasatonov – Makarov, Larionov, Krutov, která si obvykle na ledě dělala se svými soupeři, co chtěla. Kvalitní tým přivezli i Kanaďané. Za zmínku stojí alespoň jedno jméno. Dres s javorovým listem na pražském mistrovství oblékl i mladík se jménem Mario Lemieux…

Základní část turnaje se navíc českému týmu vůbec nevyvedla. Oběma tehdejším německým výběrům, NDR a SRN, sice nadělil šest gólů po shodných výsledcích 6:1, pak ale Čechoslováci jasně nestačili na SSSR (1:5), bod ztratili i s Kanadou (4:4) a nečekaně prohráli s výběrem USA 3:1. Postup do finálové čtyřky zachránily dvě přesvědčivé výhry nad severskými týmy: Finskem 5:0 a Švédskem 7:2.

Protože si Američané dokázali poradit i s Kanadou a se Švédy, kteří v turnaji totálně pohořeli, pořadí finálové čtveřice proto mělo poněkud nečekanou podobu: 1. SSSR, 2. USA, 3. Kanada a až čtvrtý byl domácí tým Českolovenska.

Ve finálové skupině se ale hrálo znovu od nuly a Čechoslováci toho využili. Do skvělé formy se dostal především brankář Jiří Králík. V klíčovém prvním duelu finále vychytal Tichonovovu komandu a výrazně přispěl k těsnému vítězství 2:1. Američanům, kteří v závěrečné fázi turnaje úplně odpadli, jsme vrátili prohru ze skupiny drtivým skóre 11:2 a takto namlsáni jsme nastoupili k rozhodujícímu duelu o zlato s rovněž neporaženou Kanadou.

Bylo to velké odpoledne Jiřího Šejby. Dvěma góly pomohl svému týmu v dramatickém duelu k vedení 4:3 a hattrick završil v poslední minutě střelou do prázdné kanadské branky.

Korunovaci si noví mistři světa užili do sytosti. Na předání poháru si ještě museli počkat, až skončí poslední duel programu, původně plánovaný jako vyvrcholení turnaje. SSSR v tomto souboji dvou zklamaných lídrů po základní části zdrtil USA 10:3, ale vyprodaná hala k nelibosti komunistických pohlavárů Američanům přesto nadšeně aplaudovala za rozpoutání (a vítězný průběh) masivní bitky s Rusy. Další exploze nadšení pak vypukla po skončení duelu, kdy si pro světovou trofej z dílny akademického sochaře Zdeňka Němečka přišli z útrob stadionu oslavami už lehce rozjásaní domácí hokejisté…

Mistři světa 1985 brankáři: Jiří Králík, Jaromír Šindel – Jaroslav Benák, Eduard Uvíra, Arnold Kadlec, Miloslav Hořava, Antonín Stavjaňa, František Musil, Radoslav Svoboda. Útočníci: Vincent Lukáč, Dárius Rusnák, Igor Liba, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Pavel Richter, Jiří Lála, Dušan Pašek, Jiří Šejba, Oldřich Válek, Vladimír Kameš, Michal Pivoňka, Petr Rosol. Trenéři: Luděk Bukač, Stanislav Neveselý.

[ Zpět ]