print
Rok 1996: Návrat do zlaté Vídně


Deset světových šampionátů jsme marně dobývali zlatou bránu, naposledy ztečenou v roce 1977 ve Vídni. Klíč k ní našli Češi až po 11 letech a kde jinde – zase ve Vídni. Navázat na zlatou generaci Martince, Holíků a Pospíšila se podařilo výběru, který trenér Luděk Bukač postavil na čtyřech posilách z NHL, na brankáři Romanu Turkovi a na skvostném kladenském triu Otakar Vejvoda – Pavel Patera – Martin Procházka. Všichni dohromady vytvořili nesmírně homogenní kolektiv, který po dvou letech neúspěchů (7. místo v Itálii a 4. místo ve Švédsku) vytáhl český tým až na vrchol.

O síle mužstva napověděly hned první zápasy v základní skupině. Český tým v nich přehrál oba silné severské týmy – Švédsko 3:1 a Finsko 4:2. Zaváhal až s outsiderem z Norska (2:2), ale zbylé dva zápasy už dohrál v pohodě a Francouzům i Italům nadělil po devíti gólech. Čeští fanoušci, kterých se do nedaleké Vídně sjížděly z příhraničních oblastí tisíce, začali věřit, že tentokrát to tým může dotáhnout daleko.

Ve čtvrtfinále čekalo rozjeté Čechy nepříjemné Německo, ale drama se nekonalo. Němci neměli nejmenší šanci a šampionát opustili s vysokou prohrou 1:6. Na řadě byl ambiciózní tým USA. Semifinále však vzala do své režie kladenská „blue line“. Zoufalým Američanům nasázela čtyři góly z pěti, zatímco famózní Turek nepustil puk za svá záda ani jednou. Vyprodaná hala plná českých vlajek bouřila nadšením.

Ve finále čekal druhý zámořský celek Kanada v čele s talentovaným Kariyou a nejlepším střelcem šampionátu Perreaultem. Soupeř šel do vedení gólem Thomase, ale Robert Lang dvěma zásahy ještě do poloviny zápasu skóre otočil. Chvíli nato ovšem Kanada druhou trefou Thomase znovu srovnala krok a přes řadu šancí spěl finálový zápas k prodloužení. Pouhých 19 vteřin před koncem si ale na přihrávku Pavla Patery najel Martin Procházka a přesnou trefou rozjásal celou republiku. Šokovaní Kanaďané se pak ještě pokusili vymodlit si na rozhodčím přesilovku, když nechali přeměřit hůl obránci Stanislavu Neckářovi, ale neuspěli a poté, co i přes vyloučení svého hráče odvolali brankáře Josepha, pojistil zlato trefou do prázdní branky Jiří Kučera.

Vídeňské zlato, první v historii samostatné České republiky, zahájilo nejúspěšnější éru v historii českého hokeje. Mladí hráči z tehdejšího Bukačova výběru tvořili i v dalších letech základ úspěšných týmů.

Mistři světa 1996 - brankáři: Roman Turek, Roman Čechmánek, Petr Franěk. Obránci: Michal Sýkora, Stanislav Neckář, Antonín Stavjaňa, Jiří Veber, Drahomír Kadlec, František  Kaberle, Jiří Vykoukal. Útočníci: Otakar Vejvoda, Pavel Patera, Martin Procházka, Robert Kysela, Robert Reichel, Robert Lang, Viktor Ujčík, Jiří Kučera, Roman Meluzín, Radek Bonk, Jiří Dopita, David Výborný, Radek Bělohlav. Trenéři: Luděk Bukač, Slavomír Lener, Zdeněk Uher.

[ Zpět ]