print
Rok 1999: Z okraje propasti až na vrchol

Tým, který trenér Ivan Hlinka přivezl do norských měst Oslo, Hammar a Lillehammer, prokázal v průběhu šampionátu značnou psychickou odolnost. Z pohody základní skupiny se dostal v nadstavbové části na pokraj vyřazení a do semifinále postoupil i díky příznivé shodě okolností. Na dva zápasy hrané semifinále pro sebe rozhodl až samostatnými nájezdy a finále s Finy až zlatým Hlaváčovým gólem v prodloužení odvetného duelu.

Obhájci bronzových medailí z předchozího MS ve Švýcarsku a především úřadující olympijští vítězové z Nagana 1998 vstoupili do turnaje suverénními výhrami nad outsidery z Rakouska (7:0) a Japonska (12:2). První zaskřípání v namazaném soukolí přišlo v duelu s USA. Výhru 4:3 zachránil kapitán Patera osm minut před koncem.

Vstup do čtvrtfinálové části se ale Čechům vůbec nevydařil. Rusové během šesti minut první třetiny otočili třemi góly vývoj zápasu a vyhnali nejistého brankáře Romana Čechmánka na střídačku. Český tým se už nevzpamatoval a z ledu odešel s potupnou prohrou 1:6. A co hůř, v následujícím duelu se Slovenskem, prohrával po 12 minutách 0:2 a postup do semifinále byl v nedohlednu. Pak se ale chytil „zámořský“ útok vedený Petrem Sýkorou, který do dějiště MS dorazil jen pár hodin před zápasem a jediný trénink absolvoval shodou okolností právě s týmem Slovenska (!). Slováci se po rychlých gólech psychicky zhroutili a nakonec odešli s osmibrankovým přídělem.

Ale ani tato výhra nemusela stačit k postupu mezi čtyři nejlepší. Opět pomohli Slováci. V nervydrásajícím duelu vydřeli remízu s Ruskem a Čechům stačila k postupu „maličkost“: zdolat v posledním zápase skupiny Švédy. Vyrovnaný zápas zlomila chyba švédského gólmana Tommy Sala, který pomohl Martinu Procházkovi k jednomu z nejsnazších gólů v reprezentační kariéře. Ujčíkova pojistka znamená definitivu semifinále proti Kanadě.

Netradičně na dvě utkání hraná vyřazovací část nezačala nejlépe. Proti Kanaďanům se Češi vůbec v prvním duelu nedokázali prosadit a prohráli 1:2. Odveta ale přinesla úplně jiný hokej. I v tomto duelu si Hlinkův výběr prošel krizí, když Kanada na začátku třetí třetiny otočila skóre z 3:2 na 3:4. Dva góly Dvořáka ale pomohly k dalšímu zvratu a ke konečnému vítězství 6:4. Rozdíl skóre ale nehrál roli, zápas muselo rozhodnout prodloužení a v něm branka nepadla. Do osudu penaltového rozstřelu geniálně zasáhl trenér Hlinka. Do branky poslal místo Milana Hniličky náhradního gólmana Romana Čechmánka a ten famózním způsobem kanadské střelce vychytal. Rozhodující nájezd proměnil další Hlinkův tajný trumf – obránce Jaroslav Špaček.

Také finále se hrálo na dvě utkání a i tyto duely se lišily jako den a noc. První z nich dotáhl český tým k zaslouženému vítězství 3:1, a tak v odvetě stačila ke zlatu i remíza. Český celek se však nechal přehrát už v úvodu a dvougólové manko už nestáhl. Po prohře 1:4 přišlo opět ke slovu prodloužení a zdálo se, že rozjetí Finové mají psychicky navrch. Do nastavené doby ale nastoupil v českých dresech úplně jiný tým – útočný, sebevědomý, aktivní. A vyplatilo se. V 17. minutě se před brankáře Kiprusoffa protáhl Jan Hlaváč a nadvakrát dostal puk do sítě. Finské hvězdy Koivu, Selänne a spol. odcházely smutné…

Mistři světa 1999 - brankáři: Milan Hnilička, Roman Čechmánek, Martin Prusek. Obránci: Libor Procházka, František Kaberle, František Kučera, Jiří Vykoukal, Jaroslav Špaček, Pavel Kubina, Ladislav Benýšek. Útočníci: David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Viktor Ujčík, David Výborný, Jan Hlaváč, Radek Dvořák, Petr  Sýkora, Martin Ručinský, Jan Čaloun, Roman Šimíček, Tomáš Vlasák, Tomáš Kucharčík, Roman Meluzín. Trenéři: Ivan Hlinka, Josef Augusta.