print
Rok 2001: Zlato za zlatý gól

Český tým přicestoval na šampionát do německých měst Hannoveru, Kolína nad Rýnem a Norimberku s vizitkou dvojnásobných mistrů světa a v sestavě opět s několika nováčky. Po počátečních rozpacích, způsobených mimo jiné i sehráváním evropské části kádru s devíti posilami z NHL, ale prokázal obrovskou vůli, soudržnost a s potřebným štěstím nakonec opět vystoupal až na vrchol. Ačkoli v šesti zápasech z devíti na turnaji prohrával, ztratil jen jediný bod remízou s domácím Německem v základní skupině. O třetím zlatu v řadě nakonec rozhodl bekhendový zásah Davida Moravce v 11. minutě prodloužení finále s Finy.

Svěřenci trenérů Josefa Augusty a Vladimíra Martince nehráli v základní skupině nějak zvlášť oslnivý hokej. Švýcary udolali 3:1, Bělorusy sice poměrně jasně 5:1, ale v závěrečném zápase zachraňoval v bouřlivém prostředí kolínské haly alespoň remízu s domácími Němci těsně před koncem druhé třetiny Radek Dvořák.

V zádech se spolehlivým Milanem Hniličkou, po zásluze jmenovaným do All Star Teamu i mezi tři nejlepší hráče podle direktoriátu IIHF, a s tradičními pilíři týmu Jiřím Dopitou a Robertem Reichelem se český tým dokázal vypořádat i s osmifinálovými soupeři. V přetahované s Ruskem zvítězili 4:3, v nejjednoznačnějším zápase na turnaji rozstříleli odevzdané Italy 11:0 a na závěr nechali za sebou i Kanadu po výsledku 4:2. Sebevědomí týmu rostlo s každým dobrým výsledkem. Střeleckou formu chytili především Viktor Ujčík s Reichelem, výborně se prosazoval rutinér Martin Ručinský i nováček Filip Kuba.

Ve čtvrtfinále, zápase pravdy, čekalo český celek v repríze posledního finále nevyzpytatelné Slovensko. Slovákům sice šampionát nevyšel podle představ, na „top“ týmy z první světové šestky ani jednou nevyzrálo, ale přesto věřili, že tentokrát konečně prolomí svou českou noční můru na vrcholných turnajích. Nestalo se. Český celek od začátku kontroloval vývoj střetnutí a brankami Moravce a Jaroslava Hlinky vyhrál 2:0.

To semifinálový soupeř, Švédsko, byl ještě o něco silnější káva. Švédové v touze za titulem povolali do týmu na poslední chvíli i hvězdu Toronta Matse Sundina  a ve skvělém duelu byli krůček od postupu do finále. Hniličku zasypali 35 střelami, jenže doplatili na životní den slávisty Ujčíka. Ten napřed po Čajánkově akci vyrovnal na konečných 2:2 a v penaltovém rozjezdu střelou do horního růžku Salovy branky poslal Švédy jen do boje o bronz.

Ke zlatému hattricku zbýval poslední soupeř – Finsko, které ve druhém semifinále s USA rozhodlo v poslední třetině o výhře 3:1. Dvě třetiny byli Seveřané o něco lepším týmem a se zlatou šňůrou českého týmu to vypadalo bledě. Ve třetí třetině za stavu 0:2, kdy už jen málokdo věřil vzhledem k obrazu hry v obrat, však dostal tým z kolen gól Martina Procházky. Euforii využili Češi k vyrovnání a finský celek se z šoku už nevzpamatoval. Ve zbylém průběhu utkání už byli lepším týmem. V 11. minutě prodloužení si na přihrávku Pavla Patery v rychlém přečíslení najel David Moravec a bekhendovým blafákem poslal puk pod tělem finského brankáře do sítě. Zlaté medaile přinesl zlatý gól…

Mistři světa 2001 - brankáři: Milan Hnilička, Dušan Salfický, Vladimír Hudáček. Obránci: Pavel Kubina, Jaroslav Špaček, Radek Martínek, Kamil Pilař, Filip Kuba, František Kaberle, Martin Richter. Útočníci: David Výborný, Jiří Dopita, Jaroslav Hlinka, Radek Dvořák, Robert Reichel, Martin Ručinský, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Viktor Ujčík, Petr Čajánek, Tomáš Vlasák, Jan Tomajko. Trenéři: Josef Augusta, Vladimír Martinec.