print
Kanaďané obhájili mistrovský titul

Stejné obsazení jako před rokem mělo finále hokejového mistrovství světa. Stejně tak vítěze. Zlato si z Prahy odváží Kanada, druhé místo zbylo na hokejisty Švédska.

Těm v nádherném finálové duelu nestačilo ani dvoubrankové vedení a nakonec prohráli 3:5. Ani zámořské hvězdy Forsberg a Lidström, které přijely Švédy podpořit do bojů o medaile, Seveřanům ke zlatu nepomohly.

Dohromady osmnáct hráčů pamatovalo loňské měření sil z finále mistrovství světa v Helsinkách: osm Kanaďanů a deset Švédů. Před rokem finále dospělo do prodloužení, v němž uspěla Kanada. Letos hráči s javorovým listem na prsou vyhráli už v základní hrací době 5:3. Podobně jako do sobotního semifinále přitom vstoupili Švédové i do utkání o zlaté medaile skvěle. Už ve 3. minutě potrestali Vyloučení Morrowa a ujali se vedení. Tärnström vypálil od modré a odražený puk z prostoru mezi kruhy napálil pod horní tyč Höglund.

Švédové byli lepší, dařilo se především řadě, v níž spolu s kapitánem Jönssonem úřadovaly zámořské hvězdy Forsberg a Alfredsson. Ale Jönssonovi se se v koncovce nevedlo. Kanadský brankář Luongo zneškodnil jeho střelu z prostoru mezi kruhy i zprava. Kanaďané se v úvodu ze soupeřova sevření dostávali zřídka, ale svou přímočarostí si i oni vypracovali šance. Střely Murraye i Morrowa ovšem švédský brankář Lundqvist pokryl.

Naopak, chytrý Forsbergův pas na útočnou modrou proměnil Alfredsson ranou k pravé tyči Luongovy branky a Švédové vedli už o dva góly.

Hrálo se v komorní atmosféře, hala byla sice zaplněná, ale přestože v hledišti dominovala žlutá barva, roztroušené skupinky Švédů skoro nebylo slyšet. Pořádně si zakřičeli, když Rob Niedermayer narazil Forsberga na hrazení. Kanadský útočník vyfasoval trest na dva plus deset minut. To už se ale Kanaďanům dýchalo podstatě lépe. Po chybě Dicka Tarnströma totiž z hranice brankoviště pohotově snížil Ryan Smyth, když zužitkoval Morrisonovu přihrávku zpoza branky. Smyth mohl záhy i vyrovnat, ale to už se po nahození od Murraye před Lundqvistem neprosadil.

Hrál se skvělý hokej, hodný finále mistrovství světa a hra postupně gradovala. Ve 25. minutě zase jednou platilo okřídlené nedáš - dostaneš. Kanaďan Briere nastřelil pravou tyč Lundqvistovy branky a z protiútoku nahrával v přečíslení dva na jednoho Höglund Salomonssonovi, jenž zprava zamířil přesně. Dvoubrankové vedení Švédy uklidnilo, pojistku mohl navíc přidat Forsberg, ale po Alfredssonově přihrávce v dalším přečíslení mu puk přeskočil hůl.

Jenomže pak se ukázalo, jak je ošidné hrát proti Kanaďanům, kteří nikdy za nepříznivého stavu zápas nezabalí. K vyrovnání stačilo výběru "Javorového listu" 52 vteřin. Nejprve se po Bouwmeestrově přihrávce trefil pod horní tyčku Heatley, záhy se z hranice brankoviště se trefil do vlastní branky Nylander, když se snažil odpálit puk po střele Roba Niedermayera.

V úvodu třetí třetiny Kanaďané bleskově dokonali obrat. Po  dvaceti vteřinách zatáhl puk do pásma Heatley, zasekl těsně za modrou a přesně načasoval přihrávku na obránce Bowmeestera, který z levého kruhu propálil Lundqvista.

Švédové byli otřesení, ale do tlaku se dostali díky přesilovce. Jenomže Lidströmovu ránu Luongo vyrazil, Axelsson těsně minul a kanadský gólman kryl i Jönssonovu střelu. Naopak Kanaďané z ojedinělého útoku přidali pátý gól. Horcoff zavezl puk do pásma, nahrál napravo na Roba Niedermayera, který křižnou přihrávkou přesně našel u tyče číhajícího Cooka. Lundqvist byl bez šance.

Seveřané se snažili na kanadský obrat odpovědět, vrhli všechny síly do útoku, ale v šancích si nevedli tak zdatně jakou soupeř. Dvě a půl minuty před koncem odvolal švédský kouč Nillson brankáře, ale ani dlouhá power-play Švédům nepomohla. Kanada obhájila titul hokejových mistrů světa.

Švédsko - Kanada 3:5 (2:1, 1:2, 0:2). Branky a nahrávky: 3. Höglund (Tärnström), 8. Alfredsson (Hallberg), 25. Salomonsson (Höglund, Nylander) - 14. Smyth (Morrison), 35. Heatley (S. Niedermayer, Bouwmeester), 36. R. Niedermayer (Horcoff), 41. Bouwmeester (Heatley), 51. Cooke (R. Niedermayer, Horcoff). Rozhodčí: Henriksson - Kautto (oba Fin.), Blümel (ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 17 360.

Švédsko: Lundqvist - Hävelid, Tärnström, D. Tjärnqvist, Bäckman, Hallberg, Lidström - Hedström, Pahlsson, Salomonsson - Alfredsson, J. Jönsson, Forsberg - Höglund, Nylander, Axelsson - N. Andersson, A. Johansson, M. Tjärnqvist. Trenér: Hardy Nilsson.

Kanada: Luongo - S. Niedermayer, Bouwmeester, Staios, Brewer, Morris, Schultz, Mitchell - Smyth, Horcoff, R. Niedermayer - G. Murray, Morrison, Cooke - Dumont, Bergeron, Friesen - Heatley, Briere, Morrow - J. Williams. Trenér: Mike Babcock.