print
Američané zlomili v penaltách i Slovensko

Ani slovenská hokejová reprezentace neuspěla proti Američanům v penaltovém rozstřelu. Tým USA díky tomu slaví zisk bronzové medaile z mistrovství světa, na kterou dosáhli naposledy na MS 1996.

 

Po bezbrankovém průběhu zápasu dospělo utkání k samostatným nájezdům, v nichž tým USA zvítězil 4:2. Marné čekání na gól doprovázelo utkání o třetí místo mezi hokejisty Slovenska a USA. Ve slovenském týmu se objevil i útočník Bartečko, který nedohrál semifinále s Kanadou kvůli podezření na zlomeninu nártu.

 

Američané měli hned v úvodu výhodu dvou přesilových her, ale nenaložili s nimi dobře. Při Mezeiově trestu se dokonce málem dostal k zakončení po průniku zprava Kapuš. Slováci byli nebezpečnější, ale největší šanci měl Američan Halpern, který z prostoru mezi kruhy tvrdě vypálil na Lašáka. Puk se od slovenského gólmana odrazil a obloučkem se snášel do opuštěné branky. Na poslední chvíli zastoupil obrovitý obránce Chára a rukou jej odpálil do bezpečí.

 

 

Američané postupně zlepšovali bruslení, výborně napadali a hrálo se spíš před Lašákovou brankou. "Slovensko, Slovensko," skandovaly zaplněné ochozy. A Slováci přidali. Demitra hledal zpoza branky Országha, jehož ale v dobré pozici před gólmanem Conklinem podrazil Cullen. Slováci sehráli přesilovku dobře, ale branky nedosáhli. Gáborík mířil z pravého kruhu vedle, Chára z pozice mezi kruhy přestřelil a Demitru po Hossově přihrávce vychytal Conklin. I Američané ale dokázali v přesilovce zahrozit. Při Stümpelově trestu nahrával Cullen na Hauera, jeho ránu od modré Lašák vyrazil do levého kruhu k Parkovi, tomu ale puk přeskočil hokejku.

 

Slováci byli nejblíž gólu po Demitrově střele z pravého kruhu, kterou zblokoval Mara tak nešťastně, že se málem doploužila dezorientovanému brankáři Conklinovi mezi betony. Americký gólman se pak vytáhl proti Hossově ráně po bleskovém průniku po levém křídle. Branky se diváci nedočkali ani ve druhé třetině. Američané hrozili přímočarými akcemi a důsledným napadáním, Slováci se zase snažili přehrát soupeře kombinací a dlouhými přihrávkami na útočnou modrou.

 

Navrch ale nezískal ani jeden ze soupeřů. Slováci měli víc šancí, ale skankování tisíců svých příznivců "My chceme gól" nevyslyšeli. V polovině zápasu při Grierově trestu se ke střelám dostali Stümpel, Štrbák, Petrovický i Bartečko, ale přetížená americká defenzíva stačila puky odklízet. Neujaly se ani rána a dorážka Štrbáka, Hossova dorážka Majeského střely. Hossa svou akci s Demitrou překombinoval. Po dvou třetinách tak utkání o třetí místo stále čekalo na první gól a bylo těžké říct, zda k němu mají blíž lehkonozí a v pohodě hrající Američané, nebo bojující a kombinačně lepší Slováci.

 

Překonat amerického gólmana Ty Conklina nedokázal ani vyhlášený střelec Marian Hossa, který zamíchal pukem za brankou, vybruslil si a před ní. Zprava ale těsně minul vzdálenější tyč. K dorážce Battagliovy střely se zase na druhé straně málem dostal Andy Roach, hrdina penaltového rozstřelu proti české reprezentaci. Marné čekání na gól pokračovalo. Když se neprosadil ani slovenský kapitán Šatan při samostatném náezdu při vlastním oslabení, dospělo utkání za bezbrankového stavu do prodloužení.

 

Do něj nastoupili Američané ve třech proti čtyřem Slovákům, protože těsně před třetí sirénou zamířil na trestnou lavici Američan Hauer. Slováci se ale v přesilovce neprosadili, Šatan nastřelil boční konstrukci, Chárovu dělovku od modré Conklin lapil a vyrazil i Hossovu ránu z pravého kruhu. Američané se ubránili, ale i nadále museli být ostražití. Stümpelově přihrávce na Šatana chybělo jenom pár centimetrů. Největší nebezpečí ale zámořští hokejisté přestáli a utkání dospělo přes mírný nápor Slováků až k samostatným nájezdům.

 

 

Při penaltovém rozstřelu sice zamířili Šatan a Hossa mezi betony brankáře Conklina, ale Američané Drury a Cullen dokázali odpovědět. Když potom Demitra minul pravou tyč, strhl vedení  na stranu Američanů kat českých medailových nadějí Andy Roach. Na vedoucí branku neodpověděl Gáborík a Westrum podtrhl americký triumf. Slovensko je bez medaile.

 

Slovensko - USA  0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0). Rozhodující samostatný nájezd: Roach. Rozhodčí: Lärking - Takula (oba Švéd.), Laschowski (Kan.). Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 16 152.

 

Slovensko: Lašák - Štrbák, Čierny, Mezei, Chára, Majeský, Graňák- Šatan, Stümpel, Gáborík - M. Hossa, Demitra, Bartečko - Országh, Rast. Pavlikovský, Petrovický - Kapuš, Kukumberg, J. Štefanka. Trenér: František Hossa.

USA: Conklin - Mara, Miller, Gill, Hauer, Weinrich, Roach, Jillson - Grier, Westrum, Battaglia - Brown, Drury, Malone - Hall, Cullen, Park - Hamilton, Halpern, Sloan. Trenér: Peter Laviolette.

 

Více informací o MS v hokeji najdete na zpravodajském portálu iDnes.cz

http://hokej.idnes.cz

[ Zpět ]