print
Sporný gól poslal do finále Kanadu

Ani "druhý domácí tým" na mistrovství světa v Praze do finále neprošel. O porážce hokejistů Slovenska rozhodl sporný kanadský gól do prázdné branky, kterému předcházelo podražení gólmana Lašáka.

Souboj posledních dvou mistrů světa byl dlouho nerozhodný, Slováci odehráli lepší první polovinu utkání a od desáté vteřiny druhé části vedli, Kanada ale včas vyrovnala a stejně jako loni nakonec postoupila do závěrečného utkání turnaje. Slováci měli dlouho herně navrch. Působili sehranějším dojmem, lépe kombinovali, dávali si puky přesně do jízdy. A měli i několik šancí v soupeřově stylu: největší z nich Bartečko, jenž ale na začátku zápasu v přesilovce zblízka puk za záda gólmana Luonga nedostrkal.

Největší šanci první třetiny měl Demitra, který ve vlastním oslabení najížděl úplně sám na kanadského gólmana, ten ale jeho pokus vykryl. Kanaďané působili oproti létajícím Slovákům mdlým dojmem, rozjížděli se pomalu. Nevycházel jim hlavně přechod do útočného pásma. Načasování rozehrávky nebylo vždy nejšťastnější a s nahazováním po mantinelech si slovenská obrana většinou poradila. Šancí měl zámořský tým poskrovnu. Činil se střelec Heatley, jehož si jednou bodyčekem vychutnal slávistický mladík Graňák. Nejdřív pálil přes obránce, pak šikovně tečoval střelu od modré. Lašák si ale s oběma pokusy kanadské hvězdy poradil. Jinak moc práce neměl, v prvních dvou třetinách řešil dohromady jen jedenáct střel, o dvě méně, než Luongo na druhé straně.

To ale neznamená, že by se hrál nezajímavý hokej. Časté srážky, rychlé akce, tempo hodné souboje o postup do finále. Zápasu navíc pomohla rychlá branka ve druhé třetině. Slováci vyhráli buly a Štrbák zdálky nahodil puk na Luonga. Ten jej tečoval na zadní mantinel, odkud se obloučkem snesl zpět mezi kruhy. A najíždějící Šatan neměl problém hop dopravit za záda překvapeného gólmana. Celé to trvalo jen deset vteřin, Kanaďany ale rychlý gól do kolen neposlal. Naopak, postupně ve druhé třetině přebírali aktivitu a začali se dostávat i před soupeřovu branku. A tam to umějí. Sérii přesilovek na obou stranách, občas dost přísně nařízených, využil až ve 13. minutě druhé části Briere.

Maličký útočník dostal křížnou přihrávku a i když dlouho váhal se střelou, nakonec k umístil puk do branky mezi tyčkou a levou nohou gólmana Lašáka. Zarmoutil tak nejen tisíce slovenských příznivců v hale, ale i čerstvě zvoleného prezidenta Ivana Gašparoviče. Ten s nevolí přihlížel i spornému momentu z poslední třetiny, díky kterému se Kanada dostala do vedení. Lašák rozehrával puk za brankou, ale přitom ho bruslí podtrhl útočník Niedermayer. Kotouč se dostal na modrou ke Staiosovi, jenž jej okamžitě poslal na prázdnou branku. Poprvé ještě za vracejícího se Lašáka zaskočili obránci, na Horcoffovu dorážku už ale nedosáhli ani oni.

Marně Lašák křičel na amerického sudího Lookera zpod masky, marně protestoval kapitán Šatan, marný byl pískot slovenských diváků. Rozhodčí sporný gól uznali a slovenskému týmu nabídli jen možnost vyrovnat ve třech přesilovkách po sobě. Jenže ty se vyjma dvou šancí Cháry hráčům v modrých dresech vůbec nedařily. Kanada rostla minutu od minuty, spolehlivě chránila prostor před Luongem. A zdálky a z úhlů góly nepadaly. Minutu a půl před koncem si kouč dotahujícího týmu Hossa vzal oddechový čas a po něm odvolal Lašáka z branky.

Obr Chára v power-play nevyužil svou třetí velkou šanci k vyrovnání, nahození před branku tečoval těsně mimo. Zklamaní diváci zaházeli led v Sazka Areně odpadky, pak ale poděkovali svému týmu skandováním: "Slovensko!" Stejně jako loni bude jejich mužstvo hrát utkání o bronz a Kanada finále.

Slovensko - Kanada 1:2 (0:0, 1:1, 0:1). Branky a nahrávky: 21. Šatan (Štrbák) - 33. Briere (Morris, Morrow), 47. Horcoff (Staios). Rozhodčí: Looker - Feola (oba USA), Kronborg (Nor.). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 17 204.

Slovensko: Lašák - Štrbák, Čierny, Lintner, Chára, Majeský, Graňák, Mezei, Meszároš - Šatan, Stümpel, Gáborík - Marián Hossa, Demitra, Bartečko - Országh, Rastislav Pavlikovský, Petrovický - Kapuš, Kukumberg, Kolník. Trenér: František Hossa.

Kanada: Luongo - S. Niedermayer, Bouwmeester, Staios, Brewer, Morris, Schultz, Mitchell - Murray, Morrison, Smyth - Heatley, Briere, Morrow - R. Niedermayer, Horcoff, Cooke - Williams, Bergeron, Friesen - Dumont. Trenér: Mike Babcock.