print
Jako doma. Tak se cítí Slováci také v Praze

"Nad Tatrou sa blýska..." Téměř zaplněnou halou se nesla hymna v podání fanoušků slovenské reprezentace. Ve čtvrtek jich na čtvrtfinálový zápas mistrovství světa přišlo přes šestnáct tisíc.

 

Všichni pak slavili vítězství nad Švýcarskem. "Je to krásné. Třeba když všichni skandují Slovensko, Slovensko!" popsal atmosféru útočník Ronald Petrovický. Slovenští hokejisté měli v důležitém zápase, který rozhodoval o úspěchu na mistrovství, velkou podporu. Až se trenér František Hossa obával, aby jeho svěřenci při velké podpoře diváků neútočili bezhlavě. "Upozorňoval jsem hráče, aby byli trpěliví a nenechali se strhnout k útočení," přiznal po zápase kouč. "Fanouškům ale moc děkuju, že nás podpořili."

 

Pro slovenské hokejisty to bylo první střetnutí, ke kterému nastoupili v pražské Sazka Areně. Předchozích šest utkání základní a pak i osmifinálové skupiny odehráli v Ostravě. "Tam ta atmosféra byla o něco lepší. Takový hukot, že jsme neslyšeli vlastního slova," líčí bouřlivou kulisu obránce Richard Lintner. "Neco takového jsem nezažil." Zrekonstruovanou halu fanoušci na utkání slovenské reprezentace zaplnili do posledního místa a při jednotlivých střetnutích burácela a třásla se. K tomu napomáhaly i vhodně zvolené skladby, které zněly z reproduktorů při přerušení hry. Třeba skupina Elán.

 

"Lidi dopředu věděli, kdy budeme hrát, takže si na naše zápasy koupili lístky," vysvětloval útočník Jozef Stümpel. "Dál už to měli těžší, záleželo jestli postoupíme a kdy budeme další zápasy hrát." Navíc věrní fanoušci je nepovzbuzovali jen během zápasů. Vystoupení příznivců slovenského hokeje začínalo už dlouho před úvodním buly. "Když jsme byli před zápasem na ledě při rozcvičování a viděli jsme je tady na stadionu, moc nám to psychicky pomohlo a povzbudilo nás to," uvedl Rastislav Pavlikovský. "Samozřejmě jsme se tady cítili jako doma," řekl za všechny Richard Lintner. Ostatní bez výhrady souhlasili.

 

Po šesti zápasech a vítězství v ostravské osmifinálové skupině přišlo stěhování do Prahy, kde se hrají všechna utkání vyřazovací části. Slovenským fanouškům se tak o něco vzdálilo místo hlavního dění. Rozhodně však ne natolik, aby své hrdiny nedoprovázeli dál. Atmosféra nebyla tak ohromující jako v Ostravě. Přece jen některá místa zůstala volná, navíc v rozlehlé aréně nebyla mezi skupinkami fanoušků taková soudržnost. Přesto se halou neslo skandované "Slovensko! Slovensko!" A na závěr hymna... "Teď jsou už před námi jen poslední dva zápasy sezony a snad na ně přijde co nejvíc lidí," věří Rastislav Pavlikovský.

 

Hodně lístků mají Češi, jejichž tým vypadl nešťastně po samostatných nájezdech ve čtvrtfinále se Spojenými státy. "Bylo by skvělé a věříme, že teď budou fandit nám," přeje si slovenský trenér František Hossa. Bez ohledu na to však jeho svěřenci mají o šampionátu konaném v České republice už jasnou představu. Jako by to bylo doma. "Mistrovství světa na Slovensku v nejbližší době nebude, takže je to pro nás nejvíc doma, jak to jenom může být," uzavírá Richard Lintner.

 

Více informací o MS v hokeji najdete na zpravodajském portálu iDnes.cz

http://hokej.idnes.cz

[ Zpět ]