print
Noční můra v Praze, píše kanadský tisk

Kouzlo hokejového šampionátu působí už i přes moře. Kanaďané sledují svůj tým, který v Praze obhajuje loňské zlato, a sami získali pořadatelství turnaje v roce 2008. Zámořský tisk se pozastavil i nad nečekaným vyřazením Česka. "Noční můra v Praze!" hlásá titulek zprávy agentury Canadian Press.

 

Mistrovství světa v Praze ještě oficiálně neskončilo, ale ve čtvrtek to vypadalo tak, jako by už bylo po všem. Tak působila na zámořské zpravodaje atmosféra v pořadatelské zemi po vyřazení národního týmu. "Pro Čechy je to třetí šampionát bez medaile, půst po letech, kdy jejich reprezentace dominovala," připomíná agentura CP. "A to měli v sestavě šestnáct hráčů z NHL. Ani oni nezvládli tíhu odpovědnosti, když na ramenou nesli touhu celé země."

 

Agentury se zmiňují i o tom, že se mistrovství světa v roce 2008 bude konat v Kanadě, pravděpodobně v Québecu a Halifaxu. Už ve čtvrtek totiž stáhlo nabídku Švýcarsko a Německo. V pátek odpoledne tak René Fasel v Praze slavnostně oznámil Québec a Halifax jako pořadatelská města pro šampionát v roce 2008. "Pořádání mistrovství světa v Kanadě bude pro zámořské fanoušky obrovskou šancí, aby poznali přitažlivost tohoto turnaje," řekl Bob Nicholson, předseda organizace Hockey Canada, kanadského hokejového svazu.

 

"Vůbec jsme netušili, jak velké to tu bude. Když vidíte tu atmosféru a tolik skvělých fanoušků, vtáhne vás to," říkal zámořským novinářům americký gólman Ty Conklin. V jeho zemi ale mistrovství moc velkou odezvu nemá. Jeden z největších deníků USA Today věnuje mistrovství jen strohé agenturní zprávy. Naopak Kanaďané se už začínají šampionátu věnovat pozorněji, list Edmonton Sun vyslal do Prahy svého zpravodaje. A televize přenáší každý zápas reprezentace.

 

Někteří Kanaďané reprezentují už pomalu pravidelně, příkladem jsou třeba hráči Edmontonu, floridský gólman Roberto Luongo, hvězda Atlanty Dany Heatley nebo útočník Daniel Briere z Buffala. "Když se nedostanete do Stanley Cupu, je to velké zklamání. Ale pak si člověk řekne, že chce v sezoně ještě něco dokázat," vypráví edmontonský obránce Steve Staios. "Podpora kanadských fanoušků roste každým rokem."

 

Kde se budou konat další šampionáty?

2005 - Vídeň a Innsbruck (Rakousko)

2006 - Riga (Lotyšsko) - náhradníkem je Švédsko, pokud Lotyško nepostaví novou halu

2007 - Moskva (Rusko)

2008 - Québec City, Halifax (Kanada)

2009 - Curych, Bern (Švýcarsko)

 

Více informací o MS v hokeji najdete na zpravodajském portálu iDnes.cz

http://hokej.idnes.cz

[ Zpět ]