print
Síla sebevědomých Kanaďanů roste

Mistr klíčových momentů Dany Heatley poslal finské hokejisty z Prahy domů. Kanadský kanonýr má instinkt zabijáka. "Dává spoustu důležitých gólů," tvrdí jeho spoluhráč Eric Brewer.

 

Loni vyřídil český tým v semifinále mistrovství světa hattrickem, teď svým druhým gólem v zápase poslal domů Finsko. Byla to nádherná trefa. V šesté minutě prodloužení snížil Heatley v rychlosti těžiště a prudkým golfovým úderem poslal puk nad ramenem finského brankáře Noronena do sítě. Pak zmizel uprostřed hromady bílých dresů, Kanaďané na něj naskákali v návalu radosti z postupu do semifinále. "I když jsem šel sám do tří hráčů, nechtěl jsem puk jen nahazovat, v prodloužení se to musí zkoušet pálit. Jejich gólman měl potíže se střelami zdálky celý zápas," všiml si útočník, který se předtím trefil ještě v přesilovce pět na tři a navíc si v zápase připsal nahrávku na gól Jaye Bouwmeestera.

 

"Je to skvělý hráč, na tak mladého se skvěle vyrovnává s napětím v důležitých chvílích," chválil spoluhráče kanadský kapitán Ryan Smyth. Tahoun týmu se sešel s kanonýrem v reprezentaci už loni ve Finsku, odkud putovaly zlaté medaile do kolébky hokeje. Teď Kanada vyřadila právě Finsko, vedle Rusů a Čechů je tak venku z turnaje další silný evropský tým. "Vnutili jsme jim náš styl," říkal Heatley po zápase. "Hráli jsme lépe něž ve skupině proti Čechům, i když Finové mají taky silné mužstvo," tvrdí. "Nemáme tolik času se sehrát jako tým, to se zápas od zápasu lepší," vysvětluje obránce Steve Staios důvody zlepšených výkonů výběru, který v úvodu šampionátu nečekaně remizoval s Rakouskem. I Staios loni v Helsinkách přebíral zlatou medaili, stejně jako Heatley, Smyth a dalších pět hokejistů, kteří jsou nyní v Praze.

 

Staios během prodloužení už myslel na samostatné nájezdy. "Doufal jsem, že budu první, kdo pojede," tvrdil po zápase. "Ve středu jsme se dívali v televizi na Česko proti USA a viděli jsme, jak vzrušující je to závěr. Zvlášť pro nás, kteří to z NHL neznáme. Připravujeme se na všechny varianty tohoto systému, tedy i na penalty," prohlásil.

 

Má Kanada šanci zopakovat loňský úspěch? "Tenhle tým má vnitřní sílu," tvrdí gólman Roberto Luongo s připomínkou, že se Kanada dokázala vždy vrátit do zápasu, i když třikrát prohrávala, jednou dokonce o dva góly. "Je škoda, že jsme vedení 2:0 neudrželi," litoval finský útočník Oli Jokinen. "Tématem duelu bylo, že jsem nedokázali třikrát zůstat ve vedení. Sotva jsme dali gól, Kanaďané vyrovnali hned při dalším střídání," bilancoval trpce.

 

Prodloužení ale jasně patřilo zámořskému týmu, stejně jako před rokem, kdy v něm ve čtvrtfinále vyřadil Německo. "Teď to jen trvalo o trošku déle, nevím o kolik přesně. Udělali jsme to zajímavější," usmál se kapitán Smyth. Scénář loňského šampionátu se zatím v mnoha věcech opakuje. Domácí tým vyřazen ve čtvrtfinále, Finsko je venku, Kanada vyhrála v prodloužení. Bude se opakovat i loňské finále Švédska s Kanadou? Nebo do bojů o zlato promluví Slováci a Američané?

 

Oba semifinálové duely se hrají zítra. V 16.15 je na programu utkání Slovensko - Kanada a ve 20.15 USA - Švédsko.

 

Více informací o MS v hokeji najdete na zpravodajském portálu iDnes.cz

http://hokej.idnes.cz

[ Zpět ]