print
V centru Prahy se fandilo jako o život

Staroměstské náměstí v Praze se po roce zaplnilo hokejovými fanoušky. Většina si oblékla národní hokejové dresy a toužebně čekala na výhru českého týmu. Ta ale nepřišla.

 

Zklamání tisíců lidí, kteří přišly sledovat čtvrtfinálový zápas s USA na velkoplošných obrazovkách, bylo ohromující. Po celých deset minut prodloužení Češi bouřlivě skandovali a prožívali každé, byť sebemenší ohrožení americké branky. Když nastal čas samostatných nájezdů, lidé se začali spontánně objímat. "My chceme gól!" Burácelo centrem Prahy. Fanoušky pohltil poslední náznak euforie, když Jaromír Jágr nastřelil tyčku a na okamžik se zdálo, že skóroval. Jakmile se rozhodlo o postupu Američanů, náměstí nejprve obsadilo překvapení.

 

"Co to je?" Divil se jeden z příznivců, který dorazil z Moravy. Jak lidem docházelo, že pro český tým šampionát skončil, skláněli hlavy a rozezleně kopali do plechovek. Skupinky alkoholem posilněných fandů v přilehlých ulicích naštvaně provolávali "Fuck off, USA!". Zklámání se obešlo bez ničení výloh, promítlo se jen do nalády. Tisícovky Čechů proudily do metra, na tramvaje nebo zapít smutek do hospod. "Třeba to vyjde příště" bylo slyšet mezi příznivci výjimečně.

 

Dívali se i bezdomovci

Náměstí se začalo plnit už pár hodin před začátkem utkání. Show začala ještě před úvodním hvizdem rozhodčího. Diváky z pódia rozehřívaly pohledné mažoretky. Setkali se tam i ti, kteří koncesionářské poplatky televizi neplatí - bezdomovci.

 

Mohutné "My chceme gól" se ozývalo v momentech, kdy branku soupeře atakovali domácí útočníci. A nespokojenost zaznívala tehdy, když soupeři ohrožovali svatyni brankáře Tomáše Vokouna. Burácení ze Sazka Areny se tak slévalo s projevy diváků v centru města v jednotný halas. Několik tisíc fanoušků mohlo využít jen patnáct mobilních toalet.  Žně měli stánkaři, kteří během utkání i o přestávkách čepovali půllitr piva za třicet korun. Za stejnou částku nabízeli i opečenou klobásu.

 

Na bezpečí dohlížely osádky pěti policejních vozů. "Odhaduji, že nasadíme tři až čtyři desítky strážníků," řekl iDNES náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Jeho lidé se soustředí na kapsáře, vandaly nebo fanoušky, kteří to přeženou s alkoholem.

 

Obrazovky přineslo Nagano

"Naši hokejisté hrají skvěle a město tak chce fanouškům vyjít vstříc," zdůvodnil umístění dvou obrazovek na náměstí radní Pavel Klega, který je zodpovědný za pronájem městských pozemků. Společnost Eurotel zaplatí za umístění obrazovek deset korun za metr a den. "Technika zabere zhruba 350 metrů čtverečních plochy náměstí," upřesnil Klega.

 

Poprvé se na náměstí objevily obrazovky o rozměrech pět krát šest metrů před šesti lety během olympiády v Naganu. V uplynulých letech přilákaly na Staroměstské náměstí až dvacet tisíc lidí. Na akci se proto připravuje policie i zdravotníci.

 

Více informací o MS v hokeji najdete na zpravodajském portálu iDnes.cz

http://hokej.idnes.cz

[ Zpět ]