print
Kazachstán


KAZcHISTORIE
Kazachstán nebyl do rozpadu bývalého Sovětského svazu na hokejové mapě nijak významnou oblastí, nepříliš vhodné klimatické podmínky i prakticky nulová tradice znamenaly, že hokej stál, byť byl mezi Kazachy poměrně populární, až na druhé koleji.

Talenty, které se v Kazachstánu rodily, odcházely poměrně záhy do ruských klubů. Éra samostatné reprezentace začínala stejně jako v případě ostatních samostatných nově vzniklých postsovětských republik až ve skupině "C", ze které se ale Kazachstán dokázal dostat poměrně rychle nahoru.
Jeden z prvních vrcholů, kdy se o síle kazašského hokeje mohl přesvědčit celý svět, byly zimní olympijské hry 1998 v Naganu. Tam se Kazaši dostali do hlavního turnaje a mohli změřit síly třeba s Českem, Ruskem nebo Finskem. Pár měsíců poté se ve Švýcarsku konalo mistrovství světa, v Basileji a v Curychu si Kazaši odbyli i premiéru v "A" skupině. Nedopadla nijak dobře, Kazaši skončili až v samotném závěru šestnáctičlenné tabulky a sestoupili. Druhý pokus budou mít tedy v Praze.

Mezinárodní kontakty Kazachstánu jsou sice poměrně bohaté, ale s týmy ze světové špičky se Kazaši utkávají zřídka. Tu a tam ale dojde k utkání se skutečným hokejovým trpaslíkem - na Asijských hrách si Kazachstán lehce zatrénoval třeba s Thajskem nebo Mongolskem.

I pro juniorský hokej v Kazachstánu je přelomovým rokem rok 1998. Kazašská dvacítka se tehdy poprvé představila na mistrovství světa skupiny "A" a ve Finsku dokonce postoupila do čtvrtfinále, když za sebou ve skupině nechala Slovensko.

Domácí ligu hrálo v uplynulé sezóně sedm týmů systémem každý s každým čtyřkolově. I v domácí soutěži se projevily výrazné rozdíly, které existují mezi finančně relativně silnými týmy a prakticky amatérskými kluby. Vítězný Kazzinc Torpedo Usť-Kamenogorsk ztratil ve čtyřiadvaceti kolech jediný bod, naopak poslední klub tabulky Jesil Petropavlovsk prohrál úplně všechny duely, navíc v průměru obdržených gólů dosáhl čísla přesahujícího jedenáct. I přes relativně jasný a předvídatelný vývoj ligových zápasů ale diváci v Kazachstánu na hokej chodili v poměrně velkém počtu, i když i tady se projevil fakt, že ne všichni Kazaši si mohou nějakou placenou zábavu pravidelně vůbec dovolit. O tom, jakou roli hraje ligový mistr Kazzinc Torpedo Usť-Kamenogorsk v kazašském hokeji, svědčí i pohled na soupisku týmu, který vybojoval postup do "A" skupiny mistrovství světa. Tento jediný tým dodal do reprezentace sedmnáct hráčů... I například v zápasech Kontinentálního poháru je vidět, že tenhle klub své nesporné kvality má.

Nejlepší hráči ale hrají v Rusku. Například Bratři Jevgenij a Alexander Koreškovové nechyběli na žádném z významnějších turnajů, kterých se Kazachstán v posledních letech zúčastnil. Na loňském MS Jevgenij kanadské bodování turnaje vyhrál a Alexandr skončil o bod za ním čtvrtý. Jednu velkou hvězdu přece jen kazašský hokej má, ale moc s jejími službami počítat nemůže. Před lety startoval za Kazachstán na juniorském mistrovství světa gólman San Jose Sharks Jevgenij Nabokov. Ten pak chtěl zamířit do Ruska a hrát za "sbornou", což mu IIHF nedovolila. Přesto Nabokov dělá všechno pro to, aby dostal výjimku a mohl chytat za Rusko. S jeho startem v dresu Kazachstánu se tak nedá příliš počítat.

WEBOVÁ STRÁNKA
Federace nemá oficiální internetovou stránku

STATISTIKY
Přehled výsledků a plánovaných akcí v sezóně 2003/04 naleznete ZDE

MEDAILE
Kazachstánská reprezentace nezískala žádnou medaili na mistrovství světa či olympijských hrách.

HRÁČI
Nejlepší hráči: Jevgenij a Alexander Koreškovové.
Sestava týmu, který vybojoval postup do "A" skupiny MS - brankáři: Tambulov, Zinovjev, Kolesnik. Obránci: Savenkov, Sokolov, Tregubov, Kovalenko, Argokov, Bystrjancev, Kuzmin, Nevstrujev, Kuzmin. Útočníci: Kamencev, Cyba, Troščinskij, Semjonov, Komisarov, Kozlov, Polišuk, J. Koreškov, A. Koreškov, Krjažev, Jesirkenov. Trenéři: Nyšagin a Kyslicin.