print
Francie


HISTORIE
Francie je pro lední hokej jednou z klíčových a nejdůležitějších zemí. Nevěříte? Nebýt Francouzů, dost možná by se Mezinárodní hokejová federace LIHG (nyní IIHF) dočkala svého založení až o pěkných pár let později. V květnu 1908 svolali Francouzi Louis Magnus, Planque a van der Hoeven do Paříže schůzku, na které se LIHG oficiálně narodila. Magnus byl zvolen prvním prezidentem federace, Planque prvním generálním sekretářem. Dvacátého října téhož roku se Francie stala zakládajícím členem LIHG... Francouzi se ve vysokých funkcích IIHF objevovali pravidelně, v současné době je členem čestného předsednictva IIHF Philippe Lacarriére.
Na začátku století byl hokej ve Francii hodně populární, především v Paříži se objevovali i první hráči ze zámoří. Vztahy Francie s frankofonní částí Kanady byly sice tu a tam všelijaké, přesto obchodní nebo rodinné důvody Kanaďany občas do Evropy zavedly - a bez hokeje by to nebylo ono ani za velkou louží. Premiéru na mezinárodním poli si Francouzi odbyli v roce 1920, kdy se představili na světovém šampionátu a zároveň na olympijských hrách v Antverpách v roce 1920, kde obsadili šesté místo. Až do roku 1937 startovali téměř pravidelně na všech turnajích, pak se odmlčeli a mezi elitu se vrátili až v roce 1950. V Londýně se jim návrat nepovedl, skončili poslední, ale rok na to se mistrovství světa konalo ve Francii a pořádající tým tam chybět nemohl. Jenže za další rok přišlo další umístění na poslední příčce a další sestup. Další pauza trvala až do roku 1992, kdy se Francouzi vrátili do "A" skupiny mistrovství světa v Praze a v Bratislavě. V devadesátých letech měla tamní reprezentace dobré výsledky, v roce 1995 skončila ve Švédsku dokonce osmá, což je zatím nejlepší umístění v historii. Petrohrad v roce 2000 ale Francouzům přinesl další rozčarování, předposlední příčku a znovu přesun do skupiny "B". Další ze série návratů se povedl v roce 2003. Francouzskému hokeji možná trošku chybí možnost konfrontace s absolutní světovou elitou. Francouzský reprezentační tým startuje na
turnajích Euro Ice Hockey Challenge a na dalších menších turnajích. Tam měří síly třeba s "B" výběry Finska nebo Ruska, ale to na nabrání potřebných zkušeností zřejmě nestačí.

Francouzi mají už i zkušenosti s hokejem na ZOH. Kvalifikace na olympiádu 2002 v Salt Lake City se jim ale také nepovedla - v utkání o 13. místo prohráli se zklamaným výběrem Slovenska 1:7, skončili poslední a o hlavní soutěži si mohli nechat jen zdát.
Domácí liga ve Francii má poměrně komplikovanou podobu. Vloni ji hrálo patnáct týmů ve dvou skupinách, rozdělených geograficky na skupiny "Sever" a "Jih". Po základní části, hrané dvoukolově každý s každým, pokračovala soutěž druhým dílem bojů ve skupinách – tentokrát rozdělených nikoli už podle zeměpisného, ale podle sportovního hlediska. Osm nejlepších týmů bojovalo znovu dvoukolově každý s
každým o čtyři místa v play-off. Z něj vyšel nakonec nejlépe tým Dragons Rouen.
Klubový hokej ve Francii je na docela solidní úrovni. Vedle řady domácích talentů se ve francouzských klubech uplatňují i cizinci. Už v bývalé Evropské hokejové lize se Francouzi neztratili, především Rouen v ní hrál důstojnou roli, a ani teď například v Kontinentálním pohárů nepatří k týmům, které by odcházely z ledu poraženy předem.
Přesto se kluby ve Francii občas potýkaly s problémy - a to především s komplikacemi finančního charakteru. V roce 1999 byla založena zvláštní rada, která měla zamezit finančním problémům některých klubů, které občas končily krachem. Tato komise zvolila cestu tvrdých represí a jako jeden ze svých prvních kroků poslala Grenoble, mistrovský tým ze sezóny 1997/98, do nižší amatérské ligy. Přišly samozřejmě dlouhé dohady a tahanice, amatéři se bránili narušení svých soutěží, hráči Grenoblu se ocitli prakticky bez práce, a prezident Federace ledních sportů Didier Gailhaguet přišel s nápadem, že by místo Grenoblu mohli francouzskou ligu hrát Italové z Milána.
Finanční komise komplikovala situaci i dál - první hrací den ligy odložila kvůli tomu, že některé kluby neprokázaly finanční garance. Na tom se nic nezměnilo ani v dalších dnech, přesto nakonec liga začala a práce komise byla ukončena. Přetrvávající problémy se Francouzi pokusili řešit cestou represí a chtěli výsledky hned. Že to nejde, to už někteří lidé ve vedení svazu pochopili a situace se začíná stabilizovat.

WEBOVÁ STRÁNKA
www.ffsg.org

STATISTIKY
Přehled výsledků a plánovaných akcí v sezóně 2003/04 naleznete ZDE

MEDAILE
Francouzská reprezentace nezískala žádnou medaili na mistrovství světa či olympijských hrách.