print
Dánsko


HISTORIE
Ve Skandinávii se hokeji daří, ale Dánsko jako by bylo výjimkou - ze severských zemí na tom dlouho nebylo nijak dobře. Až na světovém šampionátu ve Finsku 2003 se představilo mezi elitou (v historii podruhé) a co do aktuální formy a úspěšnosti se dostalo před Norsko. Na Švédy a Finy zatím hráčům, vyznávajícím červenobílé barvy, stále ještě dost chybí - i když právě od nich se toho Dánové chtěli a chtějí naučit nejvíc.

První zmínky o hokeji najdeme v kronikách na Jutském poloostrově z období kolem roku 1920. Tento sport ale neměl v malé přímořské zemi na růžích ustláno - přírodní podmínky vůbec zimním sportům moc nepřály, populárnější a rozšířenější  jsou třeba fotbal, házená nebo cyklistika - přesto si cestu vzhůru proklestil. V roce 1941 otevřel klub v Rungstedu první hokejovou halu v Dánsku, v roce 1947 se něco podobného podařilo v Herningu a postupně i v dalších městech. Vůbec poprvé se Dánové vydali změřit síly se světovou elitou na mistrovství světa v roce 1949 do Stockholmu. Neměli to daleko, ale zřejmě moc sil cestou neušetřili - při své premiéře prohráli s Kanadou 0:47 (dodnes platný rekord MS) a s Rakouskem 1:25 a s neuvěřitelným skóre 1:72 ze dvou zápasů skončili ve skupině poslední. V témže roce, přesně 27. listopadu 1949, byl založená Dánský hokejový svaz (Danmarks ishockey union - DIU), který se ujal organizování domácích soutěží. Ty v současné době hraje ani ne dvacet týmů, ale všechno postupně nabírá obrátky... První ligu v Dánsku hraje deset celků (akcie některých klubů jsou obchodovatelné na burze), hráči jsou přinejmenším poloprofesionálové nebo se hokejem přímo živí - a divácký zájem i kvalita ligy roste. Ještě před třemi lety byla průměrná návštěva na zápas CODAN LEAGUE 1200 diváků a na zápasy play-off 2300, letos chodilo místy i dvojnásobné množství fanoušků.

V novodobé reprezentační historii se Dánům dlouho nedařilo, hráči z nejrůznějších důvodů odmítali reprezentaci a docházelo k nejrůznějším sporům. Až přišel švédský kouč Jim Brithen, který dal všechno do pořádku - a v roce 2002 si v Maďarských městech Szekesfehervar a Dunaujvaros vybojovali postup do skupiny "A". V bojích o účast mezi elitou porazili Dánové všech pět soupeřů, postupně zdolali Velkou Británii, Rumunsko, Čínu, Norsko a Maďarsko, skupinu vyhráli se skóre 40:10 a plným počtem bodů. Už na tomto šampionátu zářil v brance Peter Hirsch, hájící barvy švédského týmu MoDo, který byl jedním ze tří legionářů z nejvyšší švédské soutěže. Pro šampionát ve Finsku 2003 už Dánové povolali hráčů z MoDo, Malmö nebo Leksandu šest, což bylo hned vidět - v obnovené premiéře v elitní skupině se Dánsko představilo znovu proti soupeři ze zámoří, tentokrát ale s úplně opačným výsledkem - šokovaní Američané prohrávali v polovině utkání s nadšeně bojujícím soupeřem 1:4 a nakonec odešli poraženi 2:5. Že to asi nebyla náhoda, dokázalo Dánsko v osmifinálové skupině turnaje, kde dokázalo po remíze 2:2 získat historickou remízu s Kanadou, která se vloni stala bez porážky mistrem světa - jediný bod ztratila právě s Dánskem.... V individuálních statistikách šampionátu Dány na předních příčkách nenajdeme, ale jako první krok novodobé historie dánského hokeje bylo mistrovství světa 2003 bezesporu úspěšné.

 

 

 

 

WEBOVÁ STRÁNKA
www.ishockey.dk

STATISTIKY
Přehled výsledků a plánovaných akcí v sezóně 2003/04 naleznete ZDE

MEDAILE
Na MS a na olympijských hrách tým Dánska medaile nezískal.