print
Ukrajina


HISTORIE

Obyvatelé Ukrajiny viděli poprvé v životě hokej v roce 1912, kdy se utkaly dvě skupinky nadšenců v Charkově. Na dlouhou dobu pak měla Ukrajina jiné starosti a až do roku 1940 pro ně hokej prakticky neexistoval. Jen Ukrajinci polské národnosti přihlašovali pravidelně svůj tým Pogoň Lvov na mistrovství Polska... Až v zimě roku 1940 si kanadský hokej zkusily dvě party studentů kyjevského Tělovýchovného institutu, kteří si pro své zápasy dokonce vyrobili i improvizované kluziště, ale ani tahle epizoda neměla dlouhého trvání, přerušila jí totiž druhá světová válka.

Začátek opravdové historie ukrajinského hokeje se datuje do roku 1946, kdy se v Charkově poprvé hrál hokej s pukem, do té doby vládl stejně jako v dalších zemích Sovětského svazu hokej s míčkem. O rok později vzali novinku za své i hráči v Kyjevě a velkou roli při rozvoji hokeje hrála geografická blízkost Ukrajiny například s Československem. První klub, který se přihlásil do mistrovských soutěží, byl Spartak Užgorod, ke kterému se  v roce 1948 přidal i Lokomotiv Charkov, v blízké budoucnosti nejsilnější ukrajinský klub, schopný konkurovat i týmům z ruské části SSSR. Roku 1949 proběhl první ročník Mistrovství Ukrajinské SSR v hokeji, kterého se zúčastnilo pět klubů - vedle Lokomotivu Charkov a Spartaku Užgorod i Spartak Drogobyč, Spartak Lvov a Dynamo Kyjev. Jak bývalo v té době obvyklé, na ledě vládli "obojživelníci" - nejlepší hráči většiny týmů byli zároveň prvoligovými fotbalisty, a těmi úplně nejlepšími se v prvním ročníku ukázali borci z Charkova. V dalších letech přibývaly na Ukrajině nové a nové kluby, ale hlavní roli hrály stále týmy z Charkova a z Kyjeva. V roce 1957 byla velmi teplá zima a hokej se nehrál, ale to byl poslední výpadek, který tenhle sport na Ukrajině postihl. Ukrajinci často měřili síly především s kluby z Běloruska, Litvy, Lotyšska a Estonska, tedy v rámci Sovětského svazu. K prvnímu zápasu s reprezentací jiné země došlo v roce 1961, kdy se výběr Kyjeva utkal s Rumunskem. Ukrajina svou mezinárodní premiéru nezvládla, prohrála, ale popularita hokeje začala stále víc narůstat.

Opravdový hokejový boom nastal na Ukrajině v polovině šedesátých let, kdy se z kyjevského Dynama stal opravdu silný klub, televize poprvé přenášela zápasy SSSR z olympijských her a postaveno bylo šest krytých hal. Na silné a převážně z Moskvy organizované ruské kluby sice Ukrajinci stále většinou nestačili, ale od roku 1978 měli i oni svého stabilního zástupce v nejvyšší soutěži SSSR. Sokol Kyjev dokonce získal jednu bronzovou medaili a dvakrát se probojoval do semifinále celostátního poháru.

Po rozdělení SSSR začala historie ukrajinského hokeje prakticky od nuly. Kvalitní hráči zamířili na zahraniční angažmá, nepříliš bohatá země neměla možnost hokej dostatečně financovat, ale i s těmito problémy se Ukrajinci vyrovnali. Hrají technický, ale zároveň tvrdý hokej, který je vynesl i do "A" skupiny mistrovství světa, při své premiéře v roce 2000 v Petrohradu obsadili 14. místo, o rok později byli v Hannoveru desátí a v sezóně 2001/2002 ve Švédsku dokonce devátí. K nejlepšímu umístění v historii dovedli Ukrajinu dva hráči, kteří už dokonce na mistrovství světa ochutnali zlato: už čtyřicetiletý obránce Valerij Širjajev a čtyřiatřicetiletý útočník Dmitrij Christič. Že vám jsou ta jména povědomá? Přidáme ještě jedno - na Ukrajině se hokej naučil i člen stříbrného týmu z Nagana, stabilní člen obrany Buffala Sabres a kyjevský rodák Alexej Žitnik.

WEBOVÁ STRÁNKA
www.hockey.org.ua

STATISTIKY
Přehled výsledků a plánovaných akcí v sezóně 2003/04 naleznete ZDE

MEDAILE
Na MS a na olympijských hrách tým Ukrajiny medaile nezískal.

HRÁČI
Největší hvězdy: Valerij Širjajev, Dmitrij Christič, Michail Tatarinov, Alexej Žitnik, Alexander Godynjuk, Jurij Šundrov.

Nejlepší hráči v NHL v ročníku 2002/2003: Denis Švidkij (Florida Panthers, 23 zápasů, 4 branky, 2 asistence), Dmitrij Christič (Washington Capitals, letos nehrál, vloni 61 zápasů, 9 branek, 12 asistencí).

Sestava mužstva, které dosáhlo nejlepšího umístění ukrajinského hokeje na MS - 9. místo (2002, Göteborg, Jönköping) - brankáři: Konstantin Šimčuk, Igor Karpenko, Alexandr Fjodorov. Obránci: Jurij Gunko, Sergej Klimentěv, Vjačeslav Timčenko, Arťom Ostrouško, Dmitrij Tolkunov, Valerij Širjajev, Vjačeslav Zavalnyuk. Útočníci: Vasil Bobrovnikov, Dmitrij Christič, Sergej Charčenko, Vadim Shakrajčuk, Dimitrij Markovskij, Dimitrij Cyrul, Valentin Oleckij, Alexandr Zyněvič, Boris Procenko, Konstantin Kasijančuk, Roman Salnikov, Alexandr Matvičuk, Bohdan Savenko. Trenér: Anatolij Bogdanov.